Velkou výhodou pro majitele rodinného domku je zahradní prostor, který ho obklopuje. A vůbec to nemusí být rozlehlý pozemek. Stačí menší zahrádka. A i pro lidi, kteří vyrůstali v panelových bytech, se v krátké době stane místem, ve které tráví od jara do podzimu většinu času. A vůbec si nevšimnou, že starost o to aby, v ní bylo všechno jak má být, přeroste už po roce v koníčka. Kterým se nádherně po zbytek života rozvíjejí dřímající tvořivé síly. Které bývají odměněny vysázenými květinovými a zeleninovými záhony bohatou úrodou. Sklizní jahod, borůvek, malin, rybízu či angreštu na počátku léta. Anebo podzimním očesáním jabloní a hrušek na výrobu chutných kompotů.

Celoživotní koníček

Všichni, kdo se na toto zahradnické dobrodružství vydají, musí hned v počátku vytvořit plán, podle kterého budou v jejím rozvoji pokračovat. Poučit se, kde se které rostlině nejvíce bude dařit, je nutné. Protože jak ty, které mají rády plné slunce, tak dobře prosperující ve stínu, je potřeba umístit přesně tam. Ještě, než je započato s osazováním zahrady, je nutné vyčistit půdu tak, aby sloužila. Nejenže je potřeba ji zbavit drnů a plevele a prokypřit,  ale zkvalitnit ji je možné i vhodným hnojivem. Půdní test se už dá před výsevem provést a zahradní kutil už má představu o obsahu potřebných živin. Které mu pomohou hned od počátku zažít radost z očekávané úrody. 

Zahradní úpravy

V současné době je ve většině zahrad trávník, který rovněž vyžaduje pravidelnou údržbu. Se kterou už dneska pomáhají jak akumulátorové sekačky, tak benzínové a elektrické. Oblibu si  čím dál více získávají robotické. Které anglický trávník udržují samy. A majitel zahrady se může věnovat dalším nezbytným úkolům. Tím, že se okraje zahrad osázejí keři a ovocnými stromy, je potřeba i tyto každoročně upravovat ořezem. Aby plodily dostatečné množství ovoce. Japonské zahradní umění už ovlivnilo i způsob tvorby u nás. Citlivě vytvořena skalka se tak stane chloubou celého prostoru. Stejně jako vhodně umístěný vodotrysk, živý plot z kvetoucích keřů, lavičky z palet, netradiční květináče či cestičky vysypané bílými kamínky.     

Profile Picture for