Lidé, kteří si upravují zahradu k obrazu svému a chtějí ji využívat pro okrasné i užitkové účely, většinou přemýšlí, jakým způsobem zajistit prostor pro pěstování zeleniny. Může to být formou klasického záhonu či několika oddělených záhonů, které doplníte pařeništěm, například pro hlávkové saláty. Pak se tu nabízí možnost nechat postavit skleník. Skleníky se dnes prodávají jako hotové stavby za velice rozumnou cenu a kdybyste měli skleník stavět svépomocí, zřejmě by vás to vyšlo i dráž, a hlavně byste nad tím strávili mnoho času.

skleník ke zdi

Skleníky jsou výhodné v tom, že nevyžadují prakticky žádnou údržbu a vydrží vám sloužit na zahradě i několik desítek let. Podstatné ovšem je, že v nich lze vypěstovat prakticky cokoli, počínaje rajčaty a okurkami a konče okrasnými rostlinami. Jediné, co potřebujete, je vhodný zahradní substrát a hnojivo a samozřejmě závlahu prováděnou klasicky ručně anebo automatickým zavlažovacím systémem.

skleník ke stěně

Jaký skleník si pořídit

Jestliže si zvolíte samostatně stojící skleník, měli byste jej umístit tam, kde nebude vystaven silným poryvům větru, hlavně ze západních směrů. Skleníky totiž bývají poměrně křehké stavby a silný vítr může poškodit jejich výplně, například pokud na ně bude vhánět drobné kamínky nebo větve padající ze stromu. V tomto směru bývá výhodné nechat postavit skleník ke zdi, který umístíte na závětrné straně domu, například směrem na jih či jihovýchod, a vyhnete se tak nejčastějším západním větrům i silnému dešti, kdy mají dešťové kapky tendenci padat ve sklonu směr západ – východ. Skleníky ke zdi mají ještě jednu výhodu – bývají levnější, protože tu ušetříte za jednu celou stěnu skla či polykarbonátu. A do jisté míry tu pevná stěna domu také zajišťuje větší stabilitu skleníku při větrných poryvech, protože je stavba ukotvena jak do země, tak i do domovního zdiva.

Profile Picture for